En lyckad UF-gala

Ösby Naturbruksgymnasium Nyheter

Salas första UF-gala, Silverstänk, lockade gymnasieelever, lärare och företagare till Gillet i fredags. De tre gymnasieskolorna i kommunen; ABB Industrigymnasium, Kungsängsgymnasiet och Ösby Västmanlands naturbruksgymnasium, gick ihop och anordnade galan för att främja ung företagsamhet. Det bjöds på trerättersmiddag, underhållning och prisutdelning för att kora Årets Företag UF, Årets Affärsidé UF, Årets Marknadsförare UF, Årets Logotyp UF, Årets Produkt UF och Årets Kollega UF.  

För Djurens Akutbox AB blev det grand slam när de tog hem fyra av priserna, bland annat Årets Företag UF. Affärsidén är att tillverka och sälja första hjälpen-kit för djur i syfte att hjälpa djurägare i akuta situationer. Maria Eriksson, Lyzanne Narinx, Ida Lövgren och Raquel Paz går på Ösby Västmanlands naturbruksgymnasium och startade företaget med en tydlig strategi redan från början. Förutom priserna från Silverstänk har Djurens Akutbox AB tilldelats Ung Ullbagge-stipendiet och även fått pris för Årets Monter på Ung Företagsamhet i Västmanland.