Ösby naturbruksgymnasium i Sala - Högskolespåret

Utöka din behörighet med högskolespåret

Ösby naturbruksgymnasium Nyheter

Om du strävar efter att studera på högskola eller universitet efter gymnasiet och samtidigt vill läsa ett yrkesprogram har du möjlighet att göra det på Ösby. Du kan läsa in upp till nio områdesbehörigheter som kan leda till flera högskoleexamina.

Du som läser Bygg- & anläggningsprogrammet kan bland annat läsa vidare till jurist, civilekonom, socionom, beteendevetare, polis, högskoleingenjör inom produktion och produktionsdesign, eller psykolog, eller bli ämneslärare inom historia, samhäll, juridik och filosofi.

Du som läser Naturbruksprogrammet kan förutom dessa ämnen också läsa vidare till djursjukskötare, hippolog, lantmästare, agrotekniker, jägmästare, skogsmästare, skogsförvaltare och ekonomiagronom vid Sveriges lantbruks-universitet, SLU.